NASA Ay’a iniş için gereken 30 milyar $20 $olacak tahminleri, yönetici

diyor

Apollo Ay İnişi Astronot Neil Armstrong daha önce kimse yapmamıştı bir şey yaptı. 20 Temmuz 1969’da, Ay’a ayak basti. Fotoğraf NASA Tarihindeki Ofis ve NASA JSC Medya Hizmetleri Merkezi nezaket olduğunu.

NASA lanse onun cesur bir plan dönmek Amerikalı astronotlar aya göre 2024 için ay. Şimdi onun kaça mal olacağı hakkında bir fikir edinmeye başladık.

Uzay ajansı ay projesi için 30 milyar, önümüzdeki beş yıl içinde $yaklaşık 20 milyar dolara ihtiyaç olacak, NASA Yöneticisi Jim Bridenstine Perşembe günü CNN İş söyledi. Sözlerine ekledi yılda 6 milyar dolar 4 milyar dolar, ortalama, zaten her yıl için 20 milyar dolar beklenen ajansın bütçesi, anlamına gelir.

Bridenstine sözleri, NASA (ay sonra Yunan tanrıçası) Artemis denir ve ay için yarım yüzyıl içinde ilk kez bir insanın gönderebilir ay programı için toplam maliyet tahmini paylaştı ilk kez vardır. NASA, bu misyon, ay üzerinde yürüyen hiç kadın iki astronot: Bir adam ve ilk eklenmesini istiyor.

Bu genel amaca Artemis program kurmak için bir “sürdürülebilir” varlığı ay, asfalt yol için astronotlar dönmek için yüzeyi tekrar ve tekrar. Öğrenme için yaşamak ve çalışmak başka bir dünya, Bridenstine şöyle olur hazırlamak için NASA’NIN uzun vadeli görev için insanları Mars’a ilk kez insan geçmişi.

20 $için $30 milyar maliyet tahmini daha az pahalı olduğunu tahmin etmişti — ama onlar değil mutlaka son rakamlar. Bridenstine kabul ettiği uzay tehlikeli ve öngörülemeyen olabilir, bu yüzden doğru bir fiyat etiketi yerleşmek için neredeyse imkansız.

“Yönetim içinde pazarlık ediyoruz,” dedi. “Yönetimi [federal Ofisi ve Bütçe konuşuyoruz; Ulusal Uzay Konseyi konuşuyoruz.” (Ulusal Uzay Konseyi Başkan Yardımcısı Mike Pence başkanlığındaki son canlandı politikası geliştirme grubu.)

“Yönetim içinde bir kararlılıkla geldik bir kere,” Bridenstine dedi, “tabii ki Tepeye doğru çekmek ve Kongre üyeleri bizim bu çabaları desteklemeye ilgilenen ve istekli olacak.”

NASA para alacak?

Milletvekilleri kazanan, ancak, muhtemelen en zor kısmı olacak.

Trump idaresi NASA’NIN ay emelleri hızlandırmak için, ve başlatmak yerine 2028, ajansın önceki zaman çizelgesi 2024 ilk mürettebatlı görevi istediğini Pence Mart ayında duyurdu. Sadece beş yıl var. Ve NASA ihtiyacı olan tüm donanım ya da gecikmiş, bütçeyi aştı ya da henüz yok.

Şimdiye kadar, NASA resmi olarak sadece Bridenstine genel program için küçük bir “ön ödeme” olarak nitelendirdi olan Artemis için bir ek 1.6 milyar $istedi.

Bu arada, Kongre üyeleri toplam maliyet tahmini için yönetim ve para harcamak nasıl ayrıntılı bir plan yapıldı. Bridenstine da zaten şüpheci olan Demokratlar kazanmak için olacak.

Eleştirmenler de işaret eden NASA döktü milyarlarca dolar içine derin uzay programları üzerinden geçen 15 yıl geçti ama insanlar hala girmemiş geri için ay yüzeyi beri son Apollo görevi 1972.

Apollo programı da çok farklı bir siyasi ortamda oldu. Sovyetler Birliği ile Soğuk Savaş sırasında bir soğukluk oldu, ve Amerika Birleşik Devletleri deli bir çizgi içinde ay yüzeyine düşmanı yenmek için. Tüm söyledi, Amerika Birleşik Devletleri harcanan yaklaşık $25 milyar üzerinde Apollo programı, ya da yaklaşık $150 milyar bugünkü dolar.

NASA robot keşif misyonları, Dünya bilim ve iklim çalışmaları ve diğer önemli bilimsel araştırma içeren diğer programlar, para aktarma sona erecek bazı korku.

“Seni amacım anlatacağım — ve bu konuda çok net aldım Artemis programı finanse etmek için NASA parçaları cannibalizing değiliz emin olmaktır,” Bridenstine dedi.

Ve NASA Kongre kurulu güçlü bir istek olduğunu düşünüyorum almak için: “ikna edeceğinden emin olduğunu söyledi. Keşfetmek, öğrenmek, kendi güneş sistemimizin bilim ve tarihini anlamak için iki partili değil.”

Bütçe bozuluyor

NASA ve ABD vergi mükellefleri zaten ağır yolculuk için kullanılacak roket ve uzay aracı yatırım yaptık. Ama bu projeler rutin olarak eleştirilmektedir. Yıllık program ve bütçe üzerinde arkasındalar.

Uzay Fırlatma Sistemi, veya SLS, adı bir devasa yeni roket bu sözler için güç herhangi bir fırlatma aracı yapılmış ve yetenekli fırlatan insanlar doğru ay ya da Mars.

SLS bir kez maliyet için 9.7 milyar dolar ve uçan 2017 yılında başlaması bekleniyordu. Ama NASA zaten harcanan en az $12 milyar, uygun bir son Ofis Müfettiş Genel rapor ve beklenen uçmak kadar gelecek yıl, en erken.

Benzer şekilde, Orion, adı uzay aracı olacak fırlatma üst SLS ve taşımak astronotlar için ay olduğu yüzlerce milyonlarca dolar bütçe göre Hükümet Hesap verebilirlik Ofisi.

Diğer Donanım NASA henüz var olmayan ihtiyaçlar: astronotlar için bir ileri karakol olarak hizmet Ay’ın yörüngesi ve küçük Bir uzay istasyonu, Ay Geçidi olarak adlandırılan, karakola Ay’ın yüzeyine daha alarak yetenekli bir lander ile birlikte.

Bu ucuz proje değil.

Yine de, NASA’NIN giderleri birçok diğer bölümlere göre denizde damla olmuştur. Yıllık Savunma Bakanlığı bütçesi, örneğin ulaştı 1,3 trilyon $yılda vardır. Sağlık ve İnsan hizmetleri alır yılda 90 milyar dolar. Ve İç Güvenlik yıllık aldığı yaklaşık 50 milyar dolar.

İş için ne anlama geldiğini

NASA’NIN tekrar Ay’a gitme konusunda konuşan tek örgüt değil. Amerika Birleşik Devletleri bir gelişen ticari alan Sanayi ve SpaceX, rainmaker Sanayi, onun kendi planları oluşturmak için dev bir roket ve sinek turistlerle ay.

Ve NASA dikkat: araştırma ve Artemis program geliştirme önemli Bir kısmını özel sektörden gelecek. Maliyetleri düşürmek ve uzay girişimci dostu bir ortam sağlamak NASA ve Bridenstine planının bir parçası.

“Ay’a gidiyoruz, ama 1960’larda yaptığımız tamamen farklı yapıyoruz,” İş Bridenstine CNN söyledi. Eğer maliyet ve yenilik konusunda rekabet içinde olduklarını yenilik çünkü onlar “ticari operatör arıyoruz nedeni budur.”

NASA uzun kurumsal firmaları ile çalıştı. Boeing, örneğin, Apollo programı güç ve Saturn V roket inşa yardımcı oldu. Ve bu gün, Lockheed Martin ve Boeing Orion ve SLS için birincil kişilerdir.

Ama NASA’NIN ticari ortaklıklar farklı: uzay ajansı, özel sektör şirketleri, tasarım, test ve inşa teknolojileri ve kazançlı hükümet sözleşmeleri için rekabet istiyor. Aslında, Bridenstine söylüyor, NASA uzay yolculuğu iş şirketler için bir müşteri olacak.

Uzay ajansı zaten açık özel sektöre bakım ay landers almak istediğini yaptı. Robotik landers inşa üç küçük şirketler NASA’DAN Ay’a kargo bırakmak için On milyonlarca dolar verildi. Ve başlatılması gibi Jeff Bezos’ Mavi Kökeniolan bir inşaat ekibi layık lander adlı Mavi Ay için rekabet sözleşmeleri için inşa ekibi layık lunar landers.