Yeni ‘aerosol kemoterapi’ fazla mide kanseri hastaları için umut

Aerosol tarafından farklı bir tedavi yeni bir form ile mide kanseri nasıl tedavi eden Fransız emekli Jacques Braud, “klasik kemoterapi berbattı… ama bu tedavi ile, umut yok,” diyor.

Birkaç saat tiyatro girmeden önce, Braud odasında bekliyor, elinde bir kitapla şaşırtıcı derecede rahat görünüyor.

Bu daha önce olmuş bir yerdir. 76 yaşında, Braud midesinde iki kanser diğer organlara yayılır sonra kemoterapinin ikinci maçı yüzünü üzere.

Ama bu sefer farklı.

Georges Almanya’da 2013 yılında geliştirilen basınçlı aerosol intraperitoneal kemoterapi veya PİPAC, bir teknik denemeler olan Fransa’da yedi hastaneler-Dijon Doğu kentinde Francois Leclerc hastane, bir tedavisi görüyor.

Hala test ediliyor olsa da, aerosol tarafından kemoterapi bazı kanser karşı umut verici sonuçlar göstermiştir, zayıf hastalar için umut veren çok az yan etkileri olan bir tedavi vardır.

Geleneksel kemoterapi aksine, bu ilaçlar kan dolaşımına enjekte değildir.

Bunun yerine, hastanın genel anestezi ve küçük bir kesi karın duvarına yapılan ve kemoterapi periton boşluğuna aerosol sprey tarafından sunulan tarafından laparoskopi ile getirilen tedavi altına alınıyor.

Minimal invaziv

Hastanenin Onkoloji cerrahi Bölümü Başkanı David Orry, kan içinde “tedavi kan dolaşımı ile bağlantılı normalde zararlı yan etkileri olmadan” minimal invaziv bir prosedür olduğunu söyledi.

“Bu yüzden periferik sinir veya genellikle tedavinin durdurulmasını gerektiren kırmızı ve beyaz kan hücreleri” için iştah kaybı, hasarı önlemek.

“Kemoterapi berbat, Braud,” diyor, neredeyse iki ay tedavinin ilk maçın ardından büyüdü kısa beyaz saçları ile parmaklarını çalışan yok.

“El ve ayak parmaklarımı felç olan, hiçbir şey hissetmiyorum,” diyor, yürüyüş, tutkusu PES etmeye mecbur kabul ediyor.

Ama PİPAC tedavisi ile bu tür yan etkiler deneyimli değil.

Şimdi, her iki üç hafta tedavi gören, geleneksel kemoterapi ve kullanımı hala çalışılmakta olan PİPAC tedavisi arasında değişen biri.

‘Çok umut verici’

Ameliyat masasında derin bir uykuya yatıyor cerrahlar onu inçlik (2) iki küçük beş santimetre karın bölgesinde kesikler karın zarını, iç organları saran zarın iki katmanları üzerinden trocars takmadan önce yapmak için viraj.

Sonra yapay — ve şimdi, sadece kadın ya da sindirim kanserleri için kullanılan yüzden PİPAC tedavi sunmak için bir ön koşul olan bir boşluğu oluşturmak için hava enjekte ederler.

Orry “bakın, Bay Braud periton duvarında birkaç metastaz var,” diye açıklıyor laparoskopik resimleri gösteren bir ekran işaret.

“Bu zar sadece birkaç gemi var. Böylece kan yoluyla geçer kemoterapi ile tedavi etmek çok zordur. PİPAC diğer bir avantajı olan.”

Bir zamanlar iki trocars yerde, kemoterapi şişirilmiş boşluğuna salınan ve orada sol, zaman cerrahlar, anestezi ve hemşireler kaçaklar için solunum yoluyla maruz kalma önlemek için ameliyathane bırakan sırasında.

30 dakika sonra ürün güçlü minyatür bir pompa ile elde edilir ve insizyon kapatıldı. Altı küçük dikiş sonra işlem bitti. Sadece iki saat sürdü.

Genel anesteziye bağlı riskler nedeniyle hastanede bir iki gece kalmak için ihtiyacı olmasına rağmen bu akşam, Braud odası ve yemek yemek onun için geri döndü.

Şu an için, PİPAC tedavi etkinliğini daha büyük bir bilimsel çalışmada da gösterdi palyatif olarak tedavi gören hastalar için sunulmaktadır.

Dijon’da PİPAC geliştirilmesi 2017 yılından beri çalışmakta olan onkolog Francois Ghiringhelli ama bu tamamlayıcı tedavi için ilk tepkisi “çok umut verici” ve umutları yükseltti, diyor.

Uygun bir tedavi

Ve tedavi fiyat makul ($28,000), 25 bin Euro ve her bir operasyon etrafında 2 bin avro değerindeki tek kullanımlık malzemeler kullanılarak maliyet enjektör cihazı ile.

Bu yıl, Nantes Batı kentinde kansere karşı mücadele için bölgesel bir merkez olan Dijon da yer alacağı PİPAC tedavisi çok merkezli bir çalışma başlayacak. İlk sonuçlar, beş yıl içinde son bulacak.

Açıkça PİPAC tedavisi daha geniş umutları konusunda hevesli olan Orry, “yarın, daha az ağır hasta olan ve çok iyi tedavi edici sonuçlar almak, önleyici sonuçlar bile olan bu tekniği kullanabiliriz” diyor.

“Şu an için ihtiyatlı olmalıyız ve bir mucize tedavi olarak satmak” diye itiraf eder.

Böyle bir sistem aynı zamanda kan geçmesi çok tehlikeli, potansiyel olarak daha etkili ama diğer moleküler bakımı sunmak için genişletilebilir.

Ya da periton benzer zarları var olan mesane ya da akciğeri etkileyen diğer kanser türleri için geliştirilmiş olabilir.

Braud yaşayacak sadece iki yıl verilmiş olsa bile, gusto ile yeni tedavi sarıldı.

“PİPAC ile, umut var,” kirişler etti.

Fransız emekli Jacques Braud