Seyahat yasağı ile ayrılmış, bu çiftler internet

davalarını savunmak için alıyor

Rockville Maryland ofisinde oturan, lise öğretmeni Jessica Breitschwerdt Monfared cep telefonunda ekranda ortalanmış olduğundan emin olun görüntüyü kontrol etti. Bir nefes aldı ve Kayıt düğmesine bastı.

“Merhaba, benim adım Jessica Monfared,” dedi, o ve bir adam gösteren kamera bir fotoğraf yükselterek, gülümseyerek, kollarını birbiri etrafında, “ve geçtiğimiz Mart ayında İran kocamla evlendim, Danimarka’da.” O ve kocası, Pouya Monfared, eş vizesi için bir sonraki ay uygulamalı-Maryland’de ona eşlik edebilir. “Bu süreçte kurallara uymak ve düzgün bir şekilde buraya getir gidiyoruz,” videoda söyledi.

“Yerde seyahat yasağı,” diye ekledi, “sadece birlikte olmak istiyoruz çünkü yeni evliler gibi, gerçekten çok sinir bozucu her zaman yakında gelecek, ya da en azından mümkün olacak olmadığını ediyoruz.”

Monfared video birden fazla yüz üzerinden ilan edilen son birkaç ay web sitesi in-it.com Amerikan vatandaşı, daimi ikamet veya muhtemel göçmen kimsin tutulduğunu ayrı eşlerinden, koca, nişanlı, çocuk ya da diğer aile üyeleri tarafından Koz yönetiminin seyahat yasağı. Yasağı en son sürümü 2017 aralık ve çoğunlukla hedefleri çoğunluğu Müslüman ülkeler yılından bu yana yürürlüktedir. Videoyu kampanya, düzenlenen çeşitli göçmenler, İran, açılır bir pencere içine çaresizlik ne bir özgürlükçü düşünce tahmini fazla 10.000 kişi beş Müslüman çoğunluklu ülkeler etmiş tuttu, onların sevdiklerini beri yasağın yürürlüğe girmiştir.

Birçok bürokratik bir belirsizlik içinde sıkışıp, yasağın feragat veya özel bir izni için umut karşı umut hissediyorlar. Uygulamada, Dışişleri Bakanlığı birkaç feragat verir. Bakanlığı tarafından Şubat ayında yayınlanan, yasağı ilk 11 ayında, geçen Ekim tarihleri arasında verilere göre, vize başvurusunda sadece 5.9% diğer 29% idari işleme “beklerken bir muafiyet verildi.”

Dışişleri Bakanlığı, CNN görüşme isteklerini reddetti, ama Ocak sonu itibariyle, “2,673 başvuru sahipleri konsolosluk memuru başvuru tüm kriterleri ve tamamlanması gereken işlem tatmin tespit edildikten sonra feragat için gerekli olduğunu da belirten bir yanıt gönderdi. Bu başvuranların çoğu zaten vizelerini aldık. Bir başvuru İlanı dışına veya bir feragat için uygun olabilir ilişkin hususları açıkça Başkanlık Bildirisi kendisi açıklanmıştır.” Bu feragat her iki göçmen ve göçmen olmayan adaylar için olanlar gibi binlerce yıl onlarca öğrenci ve araştırmacılar — toplam havuzu vardır.

Bölümü feragat verme süreci ile ilgili sorulara yanıt vermedi. İspat yükü konsolosluk memuru tatmin edecek bir vize ve bir feragat için uygun oldukları kurulması için yabancı olan “ancak, Maryland Senatör Chris Van Hollen Şubat 22 mektupta, resmi bir yazdı.”

Gözden geçirilmiş bir yasak beklemeye alır

Sonra Trump defalarca söyledi sırasında onun kampanya o olur ban, bütün Müslümanların giren ABD, federal mahkemeler gösterdi sözleri, engelleyen ilk iki sürümleri onun seyahat yasağı 2017. 2017 Aralık ayında, Anayasa Mahkemesi yürürlüğe girecek yasağın üçüncü bir sürüm izin verilen, ve sonuçta geçen Haziran yasağını onadı. Bu sürüm ciddi Venezuela ve Kuzey Kore ile birlikte Çad, İran, Libya, Somali, Suriye ve Yemen Müslüman çoğunluklu ülkeler listesinden vize kısıtlı. Chad Beyaz Saray, ülkede güvenlik önlemleri artırıldı ” dedi sonra Listede geçen Nisan’da kaldırıldı.

Yasak uyarınca, Dışişleri Bakanlığı etkilenen ülkelerin vatandaşları 2018 yılında 37 binden fazla vize başvuruları reddedilen, bir yıl önce 1000’den az bu ret ile karşılaştırıldığında. Dört bu Sözleşme onda göçmen vizesi için federal verilere göre.

10 Nisan, Demokratlar bu yasağı kaldırmak için Meclis ve Senato “Yasak Yasası” olarak bilinen bir tasarı, ama tedbir Senato kontrollü GOP geçmesi bekleniyor değil. Bu arada, ban zorlu davaları devam ediyor.

Bu davalar ile ilgili sivil hakları grubu tabanlı bir Müslüman Savunucuları, bir Washington-bu Sirine Shebaya, geçici hukuki yönetmen çok az feragat süreci iyi niyetle uygulanmadığını “verilen bir anahtar düşünce” dedi. “Müslümanlara karşı Koz var düşmanlık politikasının ayrımcı niyet güçlü bir kanıt olmaya devam ediyor sanırım,” dedi.

Yasal olarak, ancak, dedi, “şu anda garip bir manzara var. Oynamaya nasıl gittiğini emin değiliz.”

“Bu Müslüman bir yasak değil,” yasak ” iddia etmeye devam orijinal Ocak 2017 ilanından sonra ilan eden Beyaz Saray, sadece ulusal güvenlik önlemidir. Yüksek Mahkeme yasağı onayladılar sonra “dünya çapında masum sivillere zarar bükük terörizm ve radikal hareketleri bu dönemde, doğru ülkemize gelenler veteriner zorundayız,” Trump dedi.

Dışişleri Bakanlığı, vize başvurularını veya ülke ile vize muafiyeti serbest veriler, genellikle, ne çok feragat için gerekli insan aslında vize almak ne diyor. CNN ya da özel durumlarda ve kendi cevap vermişti söyleyen 40’dan fazla başvuru ve eşleri ile konuştu.

“Beklemek zorunda. Ne kadar? Kimse bilmiyor. Neden? Kimse bilmiyor. Bana bir zaman ver. Bir yıl mı? Beş yıl mı? 10 yıl mı?” 30 yaşındaki Ashkan Ghafari dedi. Tahran, İran’da perakende bilgisayar Mağazasında çalışıyor. Sadece çocukluk arkadaşı yürümek zorunda kaldı Asadi Tari onun evlendikten sonra 16 ay 2017 Aralık ayında başvurduğu vize ile ilgili haber bekliyor, duruyor. İki Nashville, Tennessee, 12 yıl önce göç etmiş, sonra da görüşmeye devam etmişti.

“Her gün uyanıyorum ve davam ile ilgili olarak elçilikten bir e-posta için kontrol edin, ama hiç bir haber yok,” dedi.

Limbo oturan

Bir feragat almak neredeyse imkansız umutsuz vize başvurusunda yaratıcı davalarının basın hakkında neden olmuştur.

Shiva Farrokhi ABD için tahran’dan altı yıl önce endüstriyel tasarım yüksek lisansını almaya geldi. Kısa bir süre Trump göreve gelmeden önce o ve kocası, aynı zamanda, bir İranlı göçmen, 2016 Kasım ayında yeşil kartı almış. Portland, son iki yıl için bir başlangıç başlatmak için kolektif eylem için kitle kaynak platformu video sitesi, in-it.com arayıp çalıştı-kadın, Oregon, yaşıyorlar.

“Bir kampanya yapmak istedik ve ilham ne seyahat yasağı oldu bana,” Farrokhi dedi. “Bazı video hikayeleri toplamak istedim, ama zor oldu; insanlar gerçekten de cevap vermez.”

Eğer bir haber varsa, vize almak unutmayın diye çok korkuyordu, dedi.

Sonra Farrokhi ABD’de Doktora onu hak sahipleri için vize bir çalışma vizesi alıp veren eski okul arkadaşı Fereshteh Abbasi onun Facebook bir yazı gördüm, ve bir Amerikalı ile evlendi. Abbasi tıp Fakültesini onu kocası ile Grenada Karayip ada ülkesi taşındı, sadece seyahat yasağı tarafından yakalanmış olması gerekiyordu. Göçmen vize uygulaması onu dokuz ay için idari işleme arafta kalmış oldu. Şimdi kocası eğitimini bitirmeye yakın, ama BİZE onunla dönmek için vize var.

“Düşündüm, ” Ah, Tanrım, bu durumda ona benim kadar kötü ki,’” Farrokhi dedi. “Onu aradım, sordum, ‘Diğerleri biliyor Musunuz?” Dedi ki, ‘Evet, Diğerleri, tüm [app] Telgrafta, tüm iletişim ve kimsenin söylediklerine, taşınmaması olduğunu görür.’”

Abbasi bu hesabı doğruladı. Geçen Mayıs ayında başlayan, dedi, Telgraf üzerinde uzun saatler geçirdi, sorularıyla diğer potansiyel göçmenlere yardım etmek, vize başvuruları için çevirileri ile onlara yardımcı olmak. Bölüm bir mektupta yasağı etkisi konusunda ABD Yüksek Mahkemesi yargıçları için yazma kampanyası aldı. Abbasi bir video kendini yazı ve daha fazlası için Farrohki işe yardım etmeyi kabul ettiğini söyledi.

Kısa bir süre sonra, Abbasi Washington Post Telegram grubu, Yahya Abedi, Tahran’da başka bir üye ile Jason Rezaian bağlayın muhabiri yardımcı oldu. Abedi Telgraf üç sohbet grupları, Farsça yönetiyordu. O da yazma kampanyası harfi dahil oldu. Ve o da belirsizlik vardı.

İnstagram başladı, 2016 Şubat ayında bir kur sonra Abedi Michigan Üniversitesi’nde tıp öğrencisi Olivia Cross, bir Amerikan önceden evlenmişti. Seyahat yasağı önce, muhtemelen bir yıl sonra vize almış olurdu. Ama bu noktada, bu yılın Ocak ayında, idari işleme 18 ay kalmış oldu.

Ocak 29, Post yayınlanan bir görüş parça hakkında acısını ayrılmış, bir video profilli Haç ve onun sinir bozucu bekleyin. Dokuz gün koştu sonra, Dışişleri Bakanlığı aniden bir istisna Abedi verilen ve onu vize. İki hafta sonra BİZE geldi.

Kelime orman yangını gibi Telgraf ile yayılır.

“Bu yazıdan sonra, siteye iki gün yayınlanan 30 gibi videolar var,” Farrokhi dedi.

Bugün, Telgraf ve.bu topluluklar medya dikkatini çekmek için istekli kalır, Dışişleri Bakanlığı özel durumlarda harekete teşvik edebileceğini umuyor. Bir CNN muhabiri isteği üzerine, Abbasi gazeteci yasağı ile ilgili uzandığını bu Telgraf üzerine koyuyorum. 48 saatten az bir süre içinde, onların hikayelerini anlatmak için çaresiz insanlardan 100 e-posta ve mesajı aldıklarını:

  • Shamim Darchini, 25, kocası olan, Kuzey İran’da bir dişçi, 21 Ay Dubai vize görüşmesinden beri bekliyordu bir ABD vatandaşı olduğunu söylüyor. Darchini bu sonbaharda California San Diego Üniversitesi Eczacılık okulu başlatmak için ayarlanır, ama hiç-uzun ayrımı ile mücadele olduğunu söyledi. “Bilmiyorum,” dedi, “bunları yönetmek benim için çok zor. Şu an ağlıyor ve moralim bozuldu.”
  • Muhammed dedi ki bir ABD vatandaşı Suriye. Soyadını bir eğitmen olarak, ABD Ordusu adına çalışıyor ve eşi, Türkiye Suriyeli bir mülteci için herhangi bir riski önlemek istediği için kullanılmamasını istedi. Beyrut’ta 2017 Mayıs ayında evlendiler ve o zamandan beri onun için vize bekliyor. Trump ofis dışında 2020’de oy olmadıkça küçük bir değişiklik beklediğini söyledi. “Eğer iki yıl daha düşünürsem ölürüm. Umut olmadan, mümkün değil. Bir mucize için umut ediyorum,” dedi.
  • Bank of America at New Jersey’de yaşayan bir ABD vatandaşı ve bir yazılım geliştiricisi olduğunu kim söyledi Emad Kazerani, kız kardeşi ile İran nişanlısı, Raziyeh Aghakhanikhanghah, bir araya geldi. Online birbirlerini tanımaya sekiz ay sonra, Shiraz, İran, 2017 Temmuz ayında kişi onu karşılamak için gitti. Ağustos nişanlandılar ve vize için Ekim ayında yayımlandı. Ankara’daki vize görüşmesinden önce, 2018 Temmuz ayında, birlikte bir feragat için onun davasını desteklemek için belgeleri 624 sayfa koydular — ama idari işleme devam ediyor. “Biz evlenmek istiyoruz, ama yapamayız,” Kazerani dedi. “Nişanlı vizesi başvuru geçersiz olacak ve tekrar tüm süreci başlatmak zorundayız. Evlenmeden çocuk sahibi olmak istiyoruz ama yapamayız.”

Yasak ayrılmış Diğerleri İran’da (ABD’de o) dini zulümden kaçan söyleyen bir Bahai çift; Türkiye’de mülteciler var; Güney Afrika’da bir evlenen eşcinsel bir çiftin ABD’de sürekli ikamet, diğer bir bekliyor BİZİ eşcinsel ilişki cezası ölüm olduğu İran, vize; ve çok daha fazlası.

Yine de, haber medya ilgisini başarı hiçbir kefil olur. Milwaukee Ricky Smith, inşaat Mühendisi, aynı Washington Post hikaye ve Olivia Çapraz olarak videoda yer aldı. Ama 2018 Mart ayında evlenen ve eşi Mona Khorasani, hala onu vize bekliyor. Smith Dışişleri Bakanlığı dikkatimi bu zor durumlara getirdi olmayı sevmez çünkü yapabileceğim en iyi şeylerden biri tanıtım oluşturmak olduğunu “avukatına da söyledim ” dedi.”

Smith Milwaukee yerel TV istasyonuna ulaştı. Washington Post beni bulmak … nasıl bir hikaye Milwaukee Journal Sentinel bir ön sayfa özelliği-yol “ve” Smith ” dedi.

Ama şimdiye kadar işe yaramadı. Yasaktan önce, Khorasani bu BİZE bolca turist vizesi Seyahat ettiğini Smith kaydetti. Toronto’da ilaç hizmetleri şirketi için çalıştığı Kanada, altı yıldır yaşıyor.

“Ortak bir dönüş dosya biz,” Smith ” dedi. “Yasak bir ülke için eşimin geliri için vergi ödüyorum.”

“Üzücü bir durum. Üzücü,” diye ekledi. “Kendi hükümetim eşim ile doğduğu yer yüzünden bir hayata sahip olmamı engelleyen ve Yargıtay söyledi inanamıyorum iyiydi. Uğraşmak zor geliyor işte.”

Fereshteh Abbasi de, düşünce olmaktan özellikli Guardian Mart 1 diye ona dava bir destek. “Umuyordum … ama hayır,” dedi. “Tıp Fakültesi biter 17 Mayıs. Geri ABD 29 Mayıs hareket etmeyi planlamıştık.” Grenada vizesi için Temmuz ayında sona eriyor. “Eğer uzun süre burada yaşamak zorunda kalırsam biterim.” dedi.

Veri feragat üzerinde toplamaktadır. ne o bekliyor gibi, Abbasi bıkmadan izler. Süreci “kabataslak”dedi.

Feragat bir süreç bazı ‘sahte’çağrısı

İçeriden işlem gören bazı eski Dışişleri Bakanlığı yetkilileri bu daha kritik olduğunu. Trump yönetimi erken 2017’de başkanlık emri yasağı ilk Seyahat-keserken, 900’den fazla Dışişleri Bakanlığı yetkilileri politikasına karşı muhalif bir mutabakat anlaşması imzaladı, “güvenli ülke” ve “sayıların temel Amerikan değerleri için sayaç yapma amacına ulaşmak olmaz diyor.”

Daha sonra yabancı hizmet subayı olarak 2018 Mart ayında istifa eden Chris Richardson, geçen yıl yasağı zorlu bir federal davada yeminli bir ifade sundu. Bu beyanname, konsolosluk memuru feragat için başvuru engelleyebilir olduklarını anladığını söyledi, onlara hak yapan insanlar için feragat sorunu izin verilmedi, ve Washington’daki üstlerine böyle durumlarda göndermek zorunda kaldılar.

“Aklın hala sahte olduğunu duyuyorum,” telefonla söyledi. “Bu süreç subaya elinden onay almak zorundayız” feragat başka tür farklıdır. “Eğer gerçekten adil olduğunu feragat süreci tasarlama istersen, konsolosluk memurları kendileri karar verebilir” dedi.

Sarah Gardiner görevinden Madrid’deki ABD Büyükelçiliği konsolosluk memuru olarak 2017 Ekim ayında istifa etti.

“Baskı olmasa da zımni bir anlayış, feragat için mümkün olduğu kadar az millet olarak onaylaması hissettim yasağı üçüncü versiyonu altında, Gardiner dedi, diğer konsolosluk memurlarından duydu,” dedi. “İspanya’da, diğer mesajlar anlaşma numaraları ile anlaşma yapmadık, ama yeterince ele aldık.”

“Gerçekten insanların bir çok insanın hayatını mahvediyor.” dedi. Başlangıçta, belirtti, ama şimdi “olarak yenilenmiş ve bürokrasi katmanları tarafından dezenfekte ve sonraki korkunç bir şey dalıp insanlarla … unutmak kolay değil oluyor yasağı için önemli bir ortak tepki oldu.”

Şimdi Vermont’ta yaşıyor ve Güney Sudan hakkında bir kitap üzerinde çalışan Elizabeth Shackelford, 2017 Aralık ayında görevinden Somali’de Dışişleri Bakanlığı siyasi bir memur olarak istifa etti. Ban, ” dedi, “bir anlamı yok. Somali’den yine de vize almak için neredeyse imkansız olduğunu, bu yüzden gerçek bir etkisi oldu ortaklarımız için suratına bir yumruk oldu.”

Richardson şimdi Atlanta’da bir göçmenlik avukatı olarak çalışıyor. Ona, dedi, alt satırda açık: Trump “ülkeye gelen Müslümanların tam bir kapatma yapmak için gidiyordu, ve bunu demedi gibi davranıyoruz”dedi.

Bu hesaplar yanıt olarak, Dışişleri Bakanlığı sözcüsü departmanı dava üzerine yorum yapamayacağını söyledi. “Ancak, İlan feragat verilmesi için kriterler net bir şekilde ortaya koyan ifade etmek istiyoruz,” resmi ekledi.

Siyaset cephesinde ilerleme yavaş. Kongre-sadece halk değil, aynı zamanda üyelerinin dikkatine konu getireceği umuduyla ban proje Seyahat başladı-kim Farrokhi, yeni seçilmiş Temsilcisi İlhan Ömer üyeleri, D-Minnesota personel Washington Şubat ayı başlarında video kampanyası ile ilgili bir sunum vermek için heyecanlandım. Somali’den ailesi ile bir çocuk olarak, 2000 yılında bir ABD vatandaşı oldu Kenya’da bir mülteci kampında dört yıl sonra göç eden Ömer, Hiçbir Yasağı Yasası duyuran bir törenle, ülkemiz tarihinin yasağı “ahlaki bir leke” olarak nitelendirdi. O Tweet bir bağlantı için bir video geçen hafta söyledi CNN o gördüğü videoyu kampanya “harika bir şekilde konuşmak hakkında etkisi ban vardı birçok bizim topluluk üyeleri.”

Yasak Yasası Tasarısı ile her ne olursa olsun, Farrokhi, video kampanyası gibi, yasağı sıradan insanları etkilemeye devam ediyor hakkında onlara hatırlatmak yardımcı olacağını umuyor ” dedi. “İnsanlar göçmenlik reformu hakkında konuşmak, ama seyahat yasağı gerçekten bu konuşmanın bir parçası değildir, ve neredeyse unutuldu. Bu yasak sonsuza kadar göç yasaları BİZE normalleştirilmiş ve parçası olmak istemiyoruz,” dedi.