Trump tarifeleri önlemek için ABD, Meksika anlaşma

diyor

ABD Başkanı Donald Trump Emlakçılar 17 Yasama Toplantıları ve Ticaret Fuarı Mayıs 2019 Washington, DC’deki Ulusal Birliği adresleri. ABD çelik ve Kanada ve Meksika’dan alüminyum tarifelerine kaldıracağını Başkan Trump duyurdu. Alex Wong/Getty Images tarafından (fotoğraf)

WASHINGTON — Başkan Donald Trump Meksika gümrük vergisi koyma planları askıya alınmış, ülke “Amerika Birleşik Devletleri içine Orta Amerika göçmen akınını için güçlü önlemler almayı” kabul ettiğini Twitter’a olduğunu söylüyor.

“Amerika Birleşik Devletleri’nin Meksika ile imzalanan bir anlaşma,” Trump bir Tweet Cuma akşamı ulaştı, ABD tarafından Pazartesi günü hayata, Meksika karşı planlanan “Tarifeler, süresiz askıya alındı demek olduğunu size bildirmek için memnunum.”

Meksika “oradan da Meksika’ya Göç dalgasını durdurmak için, ve Güney sınırımızda için” işe kabul ettiğini söyledi ve bu adımları “büyük ölçüde azaltmak veya ortadan kaldırmak, Yasadışı Göç Meksika’dan ABD’ye geldiğini ve geleceğini söyledi.”

Detayları yakında Devlet Departemnt tarafından yayınlanacağını söyledi.

Tweet Trump havalanmadan sözcüsü Sarah Sanders onun İrlanda’da gazetecilere verdiği demeçte, önceki Cuma, duruşunda bir değişiklik olmuştur: “Bizim tutumumuz değişmedi. Tarifeler ileri Pazartesi gibi olacak.” Trump sık sık kararsızlık pazarlık ona yardım etti.

Her ayın 25’ine kadar Trump planına göre artıracak tüm Meksika mal vergisi, her iki ülke için büyük ekonomik etkileri olurdu. Amerikalılar geçen yıl Meksika ithalat 378 milyar dolar değerinde satın, otomobil ve otomobil parçaları ile açtı. Trump Cumhuriyetçi Parti ve iş müttefikler birçok üyesi görüşmelere devam ettiği ya da en azından ertelemek aslında Amerikalı tüketiciler için potansiyel zarar gerekçe tarifeleri uygulamak ve üretmektedir onu tekrar düşünmeye çağırdı.

ABD ve Meksikalı yetkililer, ABD Dışişleri Bakanlığı ile Meksika önemli ölçüde göçmenler çökertmeye çabalarını artırmak Trump talebini tatmin edecek bir anlaşma çabalarını etmeye müzakerelerin üçüncü günü düzenlendi.

Görüşmelere odaklanmış, kısmen zor Meksika ile diğer ülkelerden ABD’DE sığınma başarılı olan göçmenler için yapacağı değişiklikleri üzerinde uzlaşma sağlamaya çalışırken söyleniyordu, Durum İzleme o söyledi. Meksika böyle bir değişime karşı çıktı ama durumlar farklı türleri için özel durumlar veya feragat içeren bir uzlaşma potansiyeli değerlendirecek ortaya çıktı.

Trump ülke yine de talepleri ile bu durumda göç imza sorunu üzerinde uymak zorlamak için kullanabileceği siyasi bir araç olarak tarifeleri benimsedi. Ve önceki Cuma ise son kararını ise yürürlüğe giren tarifelere girmesini sağlayacak bir acil durum bildirisi çağırmak için hazırlanıyor, müzakereleri izleme kişilere göre ortaya çıktı.

“Eğer müzakereler iyi giderse,” Trump “bir noktada hafta sonu kapatabilir,” personel Marc Kısa, Başkan Yardımcısı Mike Pence baş, gazetecilere verdiği demeçte.

Görüşmelerde ABD, bir kez Guatemala ile Güney sınırında icra hızlandırmaya ve iltica sistemini elden “güvenli üçüncü ülke anlaşması” içine girmek için Meksika basılı olarak sarsak bir başlangıç Çarşamba ikna etmişti. Fakat görüşmeler Perşembe ilerledikçe, ABD yetkilileri daha iyimser büyümeye başladı, potansiyel sığınma değişiklikler için Kısa rapor Meksika “algılama” ile.

Yine de, belirli bir parça gitmek için uzun bir yol oldu “dedi.”

Meksika’da, Devlet Başkanı Andrés Manuel López Marcos seçimde, Merkez “güvenli üçüncü bir ülke olmayı kabul etmiş, ülkesinin kabul etmeyeceği söylemez.”

“O baktı,” Cuma sabahı bir anlaşma Pazartesi tarihinden önce ulaşılabileceğini umut uzattı günlük basın toplantısında yaptığı, sırasında söyledi.

Buna ek olarak, Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard Perşembe günü ülkesinin sınırına Guatemala ile taviz parçası olarak göçmenlerin akışını kontrol etmek için 6 bin Ulusal Muhafız asker gönderme kararı aldıklarını bildirdi.

Pazartesi günü hayır “tarife uygulama olacağını Cuma günü geç saatlerde bir Tweet.”dedi.

“Meksika büyüklüğünü fark ederek bize destek veren herkese teşekkürler” diye yazdı.

Trump ve birkaç Beyaz Saray danışmanları ötesinde, onun yönetiminde birkaç tarifeleri iyi bir fikir olduğuna inanıyorum, iç müzakere aşina yetkililerine göre. Bu insanlar Amerikalılar için olumsuz ekonomik sonuçları konusunda endişeli ve muhtemelen ABD ihracatına misilleme vergi kıvılcım olan tarifeler de siyasi idarenin zarar verir.

Kongre’deki Cumhuriyetçiler başkan’a ABD tüketiciler için maliyetleri spike, ekonominin zarar ve büyük bekleyen bir ABD-Meksika-Kanada ticaret anlaşması olur tehlikeye endişe ettikleri tarifeleri onun, engellemek için denemek için ayağa kalkmaya hazır olduklarını Beyaz Saray uyardı.

___

Shannon, İrlanda Associated Press yazarlar Zeke Miller, Washington’da Paul Wiseman, Lisa Girişi, Darlene Superville ve Padmananda Rama ve Jonathan Lemire bu rapora katkıda bulunmuştur.

(AP)